Aikijutsu

Z ARW
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Aikijutsu

Aikijutsu (jap. 合気術) je neozbrojené bojové umění odvozené z Daito Ryu Aikijujutsu.

V mnoha bojových uměních je síla a rychlost zdůrazňována v téměř každé situaci. Aikijutsu využívá měkčí a pomalejší typ pohybu, avšak s precizním a efektivním zakončením každé techniky. Většina technik nepotřebuje důraz na sílu obránce, ale právě na preciznost provední každé techniky. Tato důležitá vlastnost Aikijutsu umožňuje provádět techniky i slabším, či jinak znevýhodněným obráncům.

Výuka Aikijujutsu byla poprvé otevřena široké veřejnosti díky mistrovi Takeda Sokaku na počátku 20. století a v té době se umění stalo známým jako Daito Ryu. Dnes se vyučuje více než 30 druhů Aikijujutsu a Aikido, ztělesňujících širokou škálu technických a filozofických přístupů k umění.

Přestože Aikijutsu a Aikido mají společné dědictví, existují v umění výrazné rozdíly. Moderní Aikido bylo formováno do značné míry esoterickými náboženskými vírami jeho zakladatele, Ueshiba Morihei, aspekt, který se v žádném případě nevztahuje na Aikijutsu.

Aikijutsu v Agatsu Ryu

Aikijutsu v Agatsu Ryu

Cílem Aikijutsu v Agatsu Ryu, je získat absolutní kontrolu nad útočníkem, a to jak fyzicky, tak i mentálně. Aikijutsu poskytuje širokou škálu reakcí na agresi, a je zvláště vhodné pro ženy. Využití ale najdeme taktéž u těch profesí, kde je nutné rychle a efektivně neutralizovat protivníka. Vzhledem k povaze Aikijutsu je vhodné i pro ty, kteří mají rádi sofistikované techniky.

Věnujeme se Aikijutsu vytvořenému přesně pro filozofické i praktické potřeby v Agatsu Ryu. V Agatsu Ryu se Aikijutsu vyučuje podle metodiky Sensei R. Garcii.

Systém

Studenti Aikijutsu v Agatsu Ryu se učí neutralizovat útoky pomocí hodu či porazu s dopomocí provádění znehybnění (lámání, páčení) kloubů.

Technické stupně

Technické stupně v Aikijutsu jsou obecně stejně různé, jako v Jujutsu. Jednotný systém tedy neexistuje. V Agatsu Ryu používáme jednotný systém barevných pásků - více zde.