Kagami biraki

Z ARW
Verze z 4. 2. 2021, 13:33, kterou vytvořil Garre (diskuse | příspěvky) (V Agatsu Ryu)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úvod

Kagami Biraki (volně přel. "otevírání zrcadla") je japonská slavnost konající se v průběhu ledna (nejobvykleji 11.1., protože v Japonsku jsou lichá čísla považována za šťastná). Během těchto oslav lidé vzpomínají na předchozí rok, hodnotí ho se všemi jeho stránkami. Součástí je příprava tradičních koláčků moči z rýže a fazolové pasty.[1]

Slavnosti se také občas říká slavnost "lámání moči"[2][3], protože jedním ze zvyků je na tento slavnostní den rozbít velký koláč moči, který je ozdoben mandarinkami. Do koláče se neřeže, neboť Japonci věří, že takové počínání přivolává neštěstí. Moči se drtí palicí nebo za pomoci rukou. Kvůli křehké krustě na povrchu vzniká efekt lámání a tříštěného zrcadla. Koláčky se také nechávají na šintoistických svatyních jak v obydlích, tak v chrámech, a slouží k uctění japonských božstev.

Další částí této oslavy je otevírání sudu saké.[4]

Příležitosti oslavy

Kagami Biraki nemusí probíhat jen při příležitosti novoročních oslav. Je součástí zahájení sportovních událostí, přijímání nových členů do klubů a škol nebo například svateb.

Bojové umění

Kromě lámání moči se během oslav také otevírá sud japonského vína saké. Tato tradice pochází z události před 300 lety, kdy byl sud saké otevřen tokugwaským šógunem. Jednalo se o oslavu vítězství v boji, nový začátek. Tento akt se stal oblíbeným a je prováděn až dodnes na znamení štěstí v novém roce.

Počátek Kagami Biraki se traduje od 15. století, kdy se jednalo výhradně o zvyk samurajů. Následně tuto ceremonii v roce 1884 přijal i Džigoro Kano (zakladatel moderního Judó). Po jeho vzoru začaly další školy bojových umění Kagami Biraki znovuobjevovat a tradice tak přetrvala i do dnešních dní. [5]

V rámci bojových umění Kagami Biraki označuje zahájení roku v dódžó, tedy první novoroční cvičení.

V Agatsu Ryu

V Agatsu Ryu je oslava Kagami Biraki pojata jako zahájení nového roku. Studenti a učitelé se setkají v dódžó, kde se přivítají v novém roce. Učitelé studentům nastíní průběh dalšího roku a události, na které je třeba pamatovat (např. data stáží a jiných blížících se aktivit). Na Kagami Biraki lze povýšit člena (technický stupeň; ocenění apod.).

Účast na této události je pro studenty i učitele povinná.

Kagami Biraki v Agatsu Ryu - přehled
Rok Kagami Biraki Povýšeni Poznámky
2021 nebylo --- z důvodu epidemiologické situace nebylo možné zatím KB uspořádat
2020 4. 1. --- ---
2019 5. 1. --- ---
2018 6. 1. --- ---

Reference

  1. Kagami Biraki – článek na webu en.wikipedia.org
  2. Jak se dělá mochi? - video na Youtube.com
  3. Tradiční mochi - video na Youtube.com
  4. Nápoj saké – článek na webu cs.wikipedia.org
  5. Kagami Biraki – článek na webu jpninfo.com